Úspešní absolventi GAV-u

Milí čitatelia Preklepov, v tomto čísle začíname novú rubriku venovanú absolventom našej školy, ktorí sa úspešne uplatnili vo svojich profesiách.  

Rada by som vám predstavila  jedného z nich,  na ktorého je GAV právom hrdý.

PhDr. Dalibor Skladan ( bývalý redaktor školského časopisu Preklepy)

PhDr. Dalibor Skladan maturoval na levickom gymnáziu v školskom roku 1997/1998. Už počas stredoškolského štúdia sa venoval písaniu nielen v školskom časopise Preklepy, ale prispieval svojimi článkami aj do regionálnych a celoštátnych novín. Absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor politológia. Po skončení vysokoškolského štúdia pôsobil ako novinár v denníku Národná obroda, Pluska, neskôr v časopise Brejk. Od roku 2007 pôsobí ako televízny reportér, najskôr v televízii TA3, TV JOJ a v súčasnosti v RTVS ako redaktor v relácii Reportéri a v hlavnom spravodajstve. Vo voľnom čase sa venuje tvorbe poézie, jazdectvu a organizácii dostihov pre mini-klusákov.

Ako spomínate na svoje stredoškolské časy?

Už si nespomínam 🙂

Aký predmet bol Váš najobľúbenejší?

 Určite slovenský jazyk a literatúra, aj keď som na strednej škole veľa nečítal, ale pani profesorka Opaterná si to hádam nevšimla. Potom dejepis a občianska náuka, ktorú nás učila pani profesorka Lukáčková. A neprekážal mi ani telocvik, hoci mi dal profesor Koštrna v druhom ročníku na vysvedčení dvojku. Možno ma to nakoplo, aby som neskôr jazdil dostihy klusákov, odbehol štyri polmaratóny aj Bielu stopu na lyžiach.Prečo ste sa rozhodli stať sa novinárom?

Od strednej školy som publikoval články v regionálnych novinách a aj v Preklepoch. Písanie ma bavilo. Chcel som hľadať nové témy a postupne som sa viac začal zaujímať nielen o konské dostihy, o ktorých som spočiatku písal, ale aj o politiku, veď som vyštudoval politológiu. Potom som zakotvil v oblasti krimi, kde sa asi najviac cítim doma.

Čo považujete za Váš najväčší úspech v kariére ?

Neviem sa vyjadriť presne. Úspechom je v podstate to, že po dvadsiatich rokoch má táto práca stále napĺňa.

Páči sa Vám viac práca v televízii alebo novinách ?

Obe práce som si vyskúšal na vlastnej koži a majú svoje výhody aj nevýhody. Práca v televízii je časovo náročnejšia a vyžaduje viac technických zručností ako prácu s hlasom či v strižni. Písať pre noviny je jednoduchšie. Stačí ti počítač a telefón, ktorým si obvoláš respondentov na danú tému. Ich vyjadrenia nemusíš nahrávať, len prepísať do článku. Za deň tak printový novinár môže stihnúť viac článkov ako televízny reportér, ktorý zvyčajne postrihá jednu audiovizuálnu reportáž.

Nepociťujete po vražde Jána Kuciaka ako novinár strach pri výrobe niektorých reportáží ?

Vnútorný strach som pociťoval vždy. Aj sebareflexiu. Ale človek s tým do toho povolania ide. Záleží na tom, akým témam sa venuješ. Z mafiánov ide prirodzený rešpekt. Ale keď je novinár korektný, neprekrúca fakty a dá priestor na vyjadrenie každej dotknutej strane, nemá sa prečo báť. Viac som sa obával skôr pomsty zo strany predstaviteľov štátu. Od nich totiž človek podvedome očakáva, že budú rešpektovať zákon. V praxi ho ale neraz okázalo porušujú.

Čomu sa venujete vo voľnom čase ?

Vo voľnom čase sa samozrejme venujem rodine. V zime rád chodím na bežky a zvyšok roka si zájdem na kone, ale aktívne už nejazdím.

Čo by ste chceli odkázať čitateľom nášho časopisu ?

Nech veľa čítajú a nech sa venujú tomu, čo im ide najlepšie. A nech sa nedajú odradiť neúspechmi. Žiakom prajem dobré známky a učiteľom, nech si tie známky aj zaslúžia :). Aby ich deti rešpektovali a nech ich práca nevyjde nazmar.

                                                                                                                                           /Ivka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s