Surikaty

Sú ozdobou väčšiny zoologických záhrad a nemálo sa objavujú aj v televízii. Ľudia ich jednoducho milujú. Len málokto by si pomyslel, že tieto naoko milo vyzerajúce šelmičky z čeľade mungovité  patria k najvražednejším cicavcom na zemi.

Bojovníci

Áno, sú to práve tie milé surikaty, ktoré každý rok zavraždia najviac príslušníkov svojho druhu. To tvorí až 19,4 percent ich úmrtí, presnejšie povedané, na následky útoku inej surikaty zomrie skoro pätina zvierat vlastného druhu. Vysvetlením sú kruté boje medzi cca 50 člennými sociálnymi skupinami, ktoré často končia smrťou.

Gurmáni

Okrem toho, že sú udatnými bojovníkmi, nezaprú sa ani v love potravy a ich jedálniček je naozaj pestrý: jaštery, hady, škorpióny, pavúky, vajcia, rôzne rastliny, stonožky a mnohonožky… Nezľaknú sa však ani nebezpečnejších druhov a môžu dovoliť loviť aj niektoré jedovaté zvieratá, ktorých pohryznutie by znamenalo pre človeka ohrozenie života. Surikaty sú totiž imúnne voči niektorým jedom, napríklad voči veľmi agresívnemu jedu škorpiónov z púšte Kalahari.

Dokonale vyvinuté

Lopatkovité končatiny perfektne prispôsobené na hrabanie 1 – 2 metre dlhých chodieb, dlhý chvostík, slúžiaci  ako podpera pri stoji, čierne kruhy okolo očí fungujúce  ako slnečné okuliare pohlcujúce slnečné svetlo, ostré zubiská, ktoré odhryznú aj škorpióní chvost… a to nie je všetko. Ich malé ušká majú svalové záklapky, ktoré zatvoria, keď hrabú, takže sa im do nich nedostane piesok. Tie navyše zachytia širokú škálu zvukov a takisto šikovne vyprodukujú odpoveď prostredníctvom pískania, vrčania, alebo štekania. Dôkazom ďalších skvelých  komunikačných schopností je, že dokážu rozoznávať hlasy jednotlivých členov hierarchicky usporiadanej svorky. No nie sú dokonalé ?                

Dada

/Ema Adamová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s