Svet zaujímavostí

Po všetkým nám známym turbulentným udalostiam posledných týždňov až mesiacov vám prinášam nové vydanie sveta zaujímavostí, s novinkami, ktoré ste si možno ani nevšimli, že sa objavili.

Prvá Správa

Po úspešnom predstavení vesmírnej rakety Mk1 Elona Muska prišla nie tak moc úspešná tlaková skúška. Palivová nádrž lode s kvapalným dusíkom túto tlakovú skúšku nezvládla a roztrhala sa. Napriek tomu, sa samozrejme ďalej plánujú testy schopnosti motorov Raptor, ktoré majú tvoriť pohon rakety.

Druhá Správa

„A teraz niečo absolútne iné…“

Volkswagen začal pracovať na novom operačnom softwari, ktorý by mal eliminovať všetky nehody do roku 2050. Nový software bude implementovaný do všetkých nových generácií VW , najskor v lete do modelu ID:3, a bude sa updatovať každý týždeň. ID:3 bude stáť okolo 24 000€. VW takisto plánuje do 2025 vyrobiť okolo 1,5 milióna elektromobilov a do 2029 v sesterských firmách VW (Porsche, Audi, Škoda, Bentley a Bugatti) predstaviť 75 nových unikátnych elektrických áut.

Tretia Správa

Možno ste počuli, možno nie. Bill Gates opúšťa svoju pozíciu v Microsofte a Berkshire Hathaway. V obidvoch prípadoch sa plánuje ďalej angažovať v ich vedení a úspechoch. Spoluzakladateľ Microsoftu toto rozhodnutie učinil aj preto, aby sa mohol venovať svojim filantropickým prioritám, za ktoré pokladá aj globálne zdravotníctvo, vzdelanie, globálne otepľovanie a mnohé ďalšie oblasti so svetovými problémami.

Štvrtá Správa

Väčšina veľkých objavov a pokrokov vznikli iba vďaka náhode a šťastiu. Ako penicilín alebo mikrovlnka. Takto vznikol aj nový generátor elektriny v Massachusettskej univerzite v Amherste. Generátor vyrába elektrinu pomocou vodnej pary z ovzdušia (de´facto zo vzduchu) vďaka mikróbom v riečnom blate.

Keď pred 30 rokmi americký mikrobiológ Derek Lovley identifikoval v bahne oklahomskej rieky nový druh mikróba nečakal, že bude produkovať elektricky vodivé proteínové nanovlákna (nazval ho Geobaktera). Aby zistil pravý potenciál vlákien spojil  sa s inžinierom Jun Yaom.  Zistili, že keď sú nanovlákna špecifickým spôsobom napojené na elektródy za prítomnosti vlhkého vzduchu, generujú elektrický prúd. Spoločne nakoniec skonštruovali generátor elektriny fungujúci len na báze vzduchu. Zariadenie označené Air-gen potrebuje len tenký povlak nanovlákien a dve elektródy. Možnosti tohto zariadenia sú zatiaľ limitované, ale napriek tomu dokáže produkovať elektrinu 24/7 bez prestávky a poháňať malé elektrospotrebiče. To sa ale môže rapídne zmeniť a za niekoľko rokov už nikdy nebudeme musieť nabíjať telefóny, či spaľovať uhlie v tepelných elektrárňach, aby sme poháňali mesto. Najväčší problém boli ale baktérie samotné. Nestačili vytvárať dostatok nanovlákien. To sa ale tiež vyriešilo pomocou genetických úprav baktérií E.coli ktoré sa tiež prispôsobili na funkciu „elektráreň“.

Piata Správa

Percento smogu v Číne za posledné obdobie vďaka coronaviru a zastavenej výrobe kleslo. Vďaka corone sa, však v Číne implementovali nové postupy monitorovania ľudí (koniec Januára). V Pekingu i napriek všetkému chaosu, stále funguje monitorovací systém, a po novom dostal aj značné vylepšenia. Kamery boli vybavené teplotnými senzormi aby počas prehľadávania databázy pre vaše meno vám aj odmerali teplotu. Takisto aj software dostal upgrade, po jednej dekáde a úspešných testoch v januári systém čínskej spoločnosti Now Hanwang Technology Ltd, môže pod jednu sekundu identifikovať 30 ľudí, pričom  presnosť identifikovania ľudí bez masky je 99,5% a s maskou 95%. Predpokladám, že nie je prekvapivé, že spomedzi 200 klientov ktorí majú prístup k záznamom z kamier je aj Ministerstvo Verejnej Bezpečnosti ktoré riadi políciu. Spoločnosť plánuje technológiu exportovať aj mimo Číny, lebo jej majitelia sú presvedčení, že technológia bude benefitovať nielen Čínskej spoločnosti ale celosvetovo.

                                                                                                          Williball

                                                                                                 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s