Dnes je výročie Sviečkovej manifestácie. “Čoho?”

Dnešným dňom si pripomíname mimoriadne významné výročie, ktoré má až dodnes dopad na verejný aj osobný život mnohých v našej krajine. Tento deň som na našej škole strávil pýtaním sa žiakov a pedagógov, či vedia, že si dnes niečo vôbec pripomíname. Výsledok? Z tridsiatich opýtaných vedeli sotva piati.

Skutočne šokujúce – takýto dôležitý medzník a tak málo z nás o ňom vôbec vie.

Čo je teda tá povestná Sviečková manifestácia, často spomínaná aj niektorými tohtoročnými kandidátmi na prezidenta, keď sa zdá, že sme na ňu my mladí akosi zabudli?

Bývalý režim

Aby sme sa mohli vôbec o tejto udalosti rozprávať, musíme si pripomenúť, kedy sa to vlastne všetko odohralo. Dnešným dňom je tu 31. výročie tohto diania, originálne sa teda všetko stalo 25. marca 1988 – príde vám toto historické obdobie povedomé?

Malo by.

Vo vtedy komunistickom Československu sa pomaly na časovej priamke schyľovalo k úsvitu po dlhej, 40-ročnej dobe temna. Občania štátu však vtedy o tom nemali ešte ani potuchy. Sloboda prejavu či zhromažďovania existovala len na papieri a o náboženskej slobode mohla väčšina bežných ľudí v krajine len snívať – Práve toto stálo za začiatkom manifestácie.

Tajná cirkev

Napriek veľkým reštrikciám zo strany štátnej moci, alebo práve vďaka tomu, vznikala postupne v Československu hlavne v katolíckej cirkvi tzv. tajná cirkev. Tvorili ju kňazi, ktorým štát nedal súhlas na vykonávanie kňazského povolania, tajne vysvätení kňazi a veriaci laici. Práve tí si vytvárali náboženské krúžky, kedy sa pravidelne stretávali v bytoch a spoločne sa modlili.

A práve títo ľudia stáli za jedným z najodvážnejších demonštrácií túžby po slobode v 20. storočí, inými slovami nazývanou aj Bratislavský Veľký piatok.

Sviečková manifestácia

V tento deň, presne pred 31 rokmi sa to všetko zohralo. O šiestej hodine prišlo na Hviezdoslavovo námestie v Bratislave vyše 2000 ľudí, mnohí ďalší boli vo vedľajších uliciach. Počas zhromaždenia neodzneli žiadne prejavy, manifestujúci vyjadrili svoj odpor horiacimi sviečkami a modlitbami. Myšlienkou bolo žiadanie náboženskej slobody a dodržiavanie občianskych práv v Českloslovensku.

Odpoveď režimu? Štátna bezpečnosť reagovala násilím, proti manifestujúcim použila slzotvorný plyn a vodné delá. Polícia použila psov, obušky a fyzické násilie. Príslušníci bezpečnostných síl bili a zatýkali aj nezainteresovaných občanov, ktorí sa im náhodne dostali na dosah. Autá Verejnej bezpečnosti rozháňali davy ľudí. Desiatky ľudí zatkli a dlhé hodiny vypočúvali.

Medzi organizátorov patrili Ján Čarnogurský, František Mikloško a aj Silvester Krčméry. Mnohí z nich boli taktiež zatknutí a vypočúvaní, niektorých strážila polícia celé dni doma.

Surový zákrok proti tichej modlitbovej manifestácii vyvolal v demokratickom svete odpor. Správu o bratislavskej udalosti vysielali BBC, Hlas Ameriky, Slobodná Európa, či Vatikánsky rozhlas. Domáca štátna propaganda dala naopak uverejniť správu o údajne neúspešnom pokuse niektorých jednotlivcov zneužiť náboženské cítenie ľudí.

Následky

Všetci dobre poznáme dátum 17. november 1989. Málokto si však už spomenie na ten 25. marec predchádzajúceho roku, ktorý odštartoval pád komunistického režimu v našej krajine. Šlo o najväčšie verejné vystúpenie proti režimu od roku 1968, ktoré však prebehlo zo strany protestujúcich úplne pokojne.

Od roku 1993 je 25. marec Dňom zápasu za ľudské práva a zo zákona pamätným dňom Slovenskej republiky. Mali by sme si ho teda skutočne pamätať. Už len z toho dôvodu, že keď chceme pochopiť dnešné dianie okolo nás, musíme chápať, čo a ako k nemu postupne viedlo. A na takýto medzník v boji za slobodu a ukážku zomknutosti nášho národa by sa naozaj zabúdať nemalo.

Sviečková manifestácia patrí medzi udalosti v slovenských dejinách, ktoré sa radia k medzníkom boja za demokratizáciu slovenskej spoločnosti. Právoplatne. Aj vďaka nej k nám po generáciach trápenia zavítala sloboda.

Preto si ju aj dnes pripomíname. S myšlienkou, že tí, ktorí si svoju históriu nepamätajú, sú odsúdení ju zopakovať.

Tím MYpreklepy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s