Ako mať dobré známky a nezblázniť sa?

Mnohí ľudia nám vyjadrujú úprimnú sústrasť, keď sa dozvedia, že navštevujeme gymnázium. Všetci vieme dobre prečo: na gymnáziu sa musíme veľa učiť, nemáme čas na normálny (plnohodnotný) život, keďže stále máme nos zaborený v knihách, neustále nás obklopuje stres a učitelia nechápu, že tri písomky za deň je priveľa aj pre nás, nadaných. Mnohí pred nami opustili túto školu bez chuti žiť, mnohých naopak chuť žiť nikdy neopustila, ale z ich výsledkov ich niekde hlboko v duši hrýzlo svedomie. Len pár jednotlivcov odišlo z gymnázia so zdravým rozumom, pevným zdravím a zároveň dobrými známkami. Všetci by sme predsa chceli byť jedným z nich. Preto sme sa rozhodli vám poskytnúť malé rady, od ktorých sa môžete odraziť a s menším úsilím sa dostať do tejto skupiny legiend. Zvyšok je už len na vás.

Sleduj, čo sa deje na hodine

Je to klišé, ktoré nám neustále opakujú všetci učitelia aj rodičia, ale práve toto je kľúč k úspechu. Čím viac si zapamätáš z hodiny, tým menej sa to budeš musieť učiť doma. Aj keď všetci vieme, že niekedy máme problém udržať oči otvorené, nie to ešte rozumieť, o čom to ten učiteľ zase rozpráva. K tomu sa viažu naše ďalšie rady. Vždy si si sebou zober kávu (prváci rozumej mentolové cukríky), alebo čokoľvek, čo ti pomôže byť pri vedomí. Ver tomu, keď raz začneš, nikdy na to nedáš dopustiť.

Cez prestávku maj naozaj PRESTÁVKU

Aký má zmysel byť v škole od ôsmej do pol tretej a neustále si niečo do tej hlavy pchať? Keď konečne zazvoní na prestávku a môžeme položiť perá, vypni aj hlavu. Zbytočne sa budeš učiť na písomku, ktorú máš ďalšiu hodinu. Ak si sa to učil doma, budeš to vedieť, ak nie, teraz ťa už nikto nezachráni. Zabaľ sa do deky, urob si čaj, choď sa porozprávať s kamarátmi, rob bungee jumping z okna alebo čokoľvek, čo tvojej hlave pomôže na desať minút trochu vypustiť a zrelaxovať. A ver, že z písomky budeš mať oveľa menší stres, budeš oveľa viac pozornejší a tiež spokojnejší.

Nerob si z učenia mučenie

Komu by sa chcelo učiť ešte po tom, ako sme celý deň strávili v škole učením sa? Naozaj nikomu. Nikto si s láskou nesadne za smradľavé školské knihy. Preto sa nemusíš ľutovať, že sa znovu musíš učiť, všetci si tým prechádzame. Aj keď ťa to nebaví, uprav si to tak, aby to bolo aspoň znesiteľné. Uvar si čaj, zapáľ voňavú sviečku alebo si pusti do pozadia hudbu. Sprav si prostredie, pri ktorom budeš vedieť zároveň aj pracovať aj oddychovať a uvidíš, že ti to pôjde rýchlejšie a efektívnejšie.

Maj záľuby, pri ktorých sa môžeš uvoľniť a popustiť svoju kreativitu

Nemôžeš celý svoj život zasvätiť škole, veď by ťa porazilo. Nájdi si aspoň jeden koníček, pri ktorom nebudeš myslieť na všetko, čo ťa ešte čaká. Kde môžeš ukázať naozaj všetko, čo v tebe je, alebo si len proste na tom vybiješ všetko negatívne, čo ťa stretlo. Niečo, odkiaľ budeš odchádzať spokojný a nabudený. Pre každého je to čosi iné a možností máme veľa, preto si naozaj nájdi niečo, čo ťa bude baviť dlhodobo.

Naplánuj si svoj deň

Vždy si premysli, ako budeš tráviť svoj deň. Uč sa vtedy, kedy sa ti učí najlepšie, a zvyšok času tráv s rodinou a priateľmi alebo svojimi záľubami. Nikdy nezanedbávaj ľudí naokolo, sprav si pre nich čas, pretože práve oni ti pomôžu nezblázniť sa, keď máš za týždeň 13 písomiek. Cez víkendy si urob aspoň jeden deň, kedy na školu zabudneš, vypadneš niekde za mesto a budeš si užívať, veď mladí sme len raz. Ten druhý deň však venuj škole trochu viac.

Uvedom si, že škola nie je to najdôležitejšie na svete

Aj keď niekedy nám hovoria opak, sú oveľa dôležitejšie veci, ako je škola. Škola jedného dňa skončí. Preto nemôžeš zúfať, keď sa ti sem-tam nejaká písomka nevydarí. Cieľom školy predsa nie je ťa zničiť, ale dať ti niečo do života. Už len na tebe je, koľko si z toho zoberieš. Preto na sebe pracuj, ale nestresuj 🙂 . Bez stresu budú tvoje výsledky vždy lepšie a dokonca sa ani nezblázniš.

S pozdravom (a legionárskou pomocou),

Tim MYpreklepy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s