Výsledky komunálnych volieb v Leviciach (+Študentské voľby na GAV-e)

Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike. – Platón

V sobotu, 10. 11. v našom meste prebehli komunálne voľby. Na spoločnom rozhodovani o našej budúcnosti sa zúčastnilo však len 34 % (9581) voličov.

Novým primátorom mesta sa stal nezávislý kandidát a bývalý viceprimátor RNDr. Ján Krtík (s 2920 hlasmi).

Z 24 zvolených poslancov mestkého zastupiteľstva majú väčšinové zastúpenie nezávislí kandidáti (15 kresiel), 3 poslanci kandidujúci za SMER-SD, 4 za Pravicovú Koalíciu a 2 kandidáti za stranu SPOLU. Viac o výsledkoch volieb si môžete prečítať tu a tu.

Čo z tohto všetkého vyplýva? Jedna strašidelná skutočnosť: Ľudia majú plné zuby politiky. Majú plné zuby billboardov stojacich v meste, majú dosť prázdnych sľubov a verejný záujem o politiku klesá rýchlejšie ako počet primátorov SMER-u na Slovensku po týchto voľbách. V meste ako Levice, ktoré majú vyše 32-tisíc obyvateľov je priam smiešne (alebo skôr smutné..?), aby za novozvoleného primátora volilo menej ako 3-tisíc ľudí.

Citát z hlavičky tohto článku je niekoľko storočí starý, no vysmieva sa nám a zároveň zdvíha varovný prst až dodnes. “Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike.” Čaká tento osud aj naše mesto, či našu krajinu? V nasledujúcich rokoch to nebude na nikom inom, ako na nás.

Na GAV-e, pri simulovaných študentských voľbách bol príbeh takmer identický. Z 297 žiakov s právom voliť prišlo sotva viac ako 100.

Pre porovnanie – ako by dopadli voľby v prípade, že by volili študenti našej školy:
studentske volby gav

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s