Historické Okienko: Štátny sviatok a jesenné prázdniny

Po vyčerpávajúcich a prinajmenšom veľmi zaujímavých prvých dvoch mesiacoch tohto školského roka na GAVe prichádzajú prvé dlhšie prázdniny – tie jesenné. Tento rok však začínajú trochu nezvyčajne, už v utorok, 30. októbra. Po pár rozhovoroch s mojimi rovesníkmi si uvedomujem, že mnohí z nás vlastne ani nevedia, prečo je tomu tak. Takže sa pýtam: Prečo?

Kedže u nás na Slovensku sa nadriadení rozhodli tak, že budeme mať štátny sviatok raz za 100 rokov, tak sa musíme preniesť 100 rokov do minulosti. Väčšina udalostí, ktorá z 30. októbra urobila takýto významný deň sa zomlela v Turčianskom sv. Martine, no aby sme boli v dobovom obraze, bolo to asi nejak takto: Prvá svetová vojna sa chýlila ku koncu, Rakúsko-Uhorsko, ktorého sme boli vtedy súčasťou stálo na pokraji rozpadu. V Európe svitalo na nové časy a vedeli to ako aj Česi, tak aj Slováci a ako dobre vieme, vznikol z toho nový európsky štát, naša prvá spoločná republika. Naši západní bratia však majú štátny sviatok každý rok 28., v čom sme teda my iní? V onom Turčianskom Martine sa naši štátni zástupcovia, medzi ktorými figurovali aj neskôr známe tváre ako Andrej Hlinka, či Samuel Zoch totiž až o dva dni na to prihlásili oficiálne k štátu s Čechmi vydaním tzv. Martinskej deklarácie a prvá slobodná Československá republika bola oficiálne na svete. Odvtedy ubehlo už 100 rokov a teraz žijeme v slobodnom, rozhľadenom a demokratickom Slovensku, v realite o ktorej mnohí na zhromaždeniach v Martine, no aj po celej krajine pred 100 rokmi snívali.

A čo vlastne z toho? O deň dlhšie prázdniny, strávené leňošením doma? Možno. Ale možno máme príležitosť pripomenúť si našu vzácnu minulosť a začať si vážiť realitu, v ktorej žijeme, príležitosti ktoré nám dáva (Medzi ktoré patrí aj príležitosť povymetať v utorok výpredaje, kedže obchody nemajú zakázaný predaj ako počas iných štátnych sviatkov 😉 ) a trochu aktualizovať svoj pohľad na svet.

Príjemné prežitie jesenných prázdnin praje tím MYpreklepy.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s